cenk-kilic

Eklem Çıkığı ve Ağrısı

Eklemler, hareket sisteminin bir parçasıdır, etrafı kıkırdak, bağ yapısı ve kaslarla çevrilidir. Oynamaz eklemlere örnekler; sutura, syndesmosis, gomphosis, symphysis ve synchondrosis. Sutura; kafa kemikleri arasında bulunan eklemlerdir. Gomphosis; diş kökleri ile çene kemikleri arasındadır. Artt.synoviales; en önemli özelliği eklem kapsülünün bulunmasıdır. Eklem yüzünü saran eklem kıkırdağı sternoklavikular, akromioklavikular ve temporomandibular eklemde fibröz kıkırdak, bunun harici oynar eklemler hiyalin kıkırdak yapıdadır. Sinovyal eklemlerde hareketler; üç ana eksende yapılır. Eklemlerde oluşabilecek zorlanma ve zedelenme yangı yoluyla eklem ağrılarına sebep olabilir.

 

Eklem ağrısının sık nedeninden biri eklem kireçlenmeleridir. Genellikle ileri yaşlarda olur ve eklem sıvısında azalma ve/veya kıkırdak dokusunun güç azalması plandadır. Diğerleri;

Fibromiyalji, 
Kemik erimesi (osteoporoz) ,
Eklemlerde inflamasyon ,
Bursa ve tendon iltihabı, 
Gut hastalığı,
Avasküler nekroz, 
Eklemlerde burkulma ve zedelenme, 
Kırık ve çıkıklar, 
Nöromusküler hastalıklar, 
Kemik tümörleri veya metastazlar.
Vücuda yabancı, aniden ve zorlu hareketlerde olabilir. Eklem ağrıları bazı fiziksel yorgunluk sonrası şiddetlenebilir. Ağırlık taşıma veya zorlayıcı hareketler yapma arttırabilir. Eklem ve kas hastalıklarının diğer belirtileri; eklemde şişlik, hareketlerde zorlanma, kısıtlanma ve tutukluk, kaslarda spazm, kramp ve sertlik, kaslarda zayıflama ve güçsüzlük, uyuşma ve karıncalanma.

Eklem ağrıları korunmak için kaçınılması gerekenler; uyku saatlerini düzenlemek (her gün en az 7 saat uyumak), yaşam alanlarını sık sık havalandırmak, çalışma molalarında temiz ve bol oksijenli havaya çıkmak, ortalama 2 saatte odayı havalandırmak, günlük olarak açma-germe hareketleri uygulamak, bilgisayar başında çalışmadan önce bileklerinizi esnetmek, iş arasında oturulan yerden kalkıp yürümek, germe hareketleriyle eklemleri rahatlatmak, gün içerisinde ihtiyaç miktarı su almak, oturma pozisyonuna dikkat etmek, masa başında her an dik durmak, spor yapmak, kilo kontrolü, zararlı yağları terkederek vücut sistemlerini destekleyen doğal yağlar tüketmek, kemik sağlığını destekleyecek şekilde dengeli ve düzenli beslenmek. İstirahatle geçmeyen, gece veya sabaha karşı hastayı uyandıran ağrılı durumlarda diğer nedenlerin araştırılması gerekir. En çok kullandığımız yöntemler; manuel terapi, proloterapi, PRP tedavisi, meridyen terapi, TENS gibi düşük şiddetli elektrik akımları, vakum ve kupa tedavisi, ayak refleksoloji, masaj, egzersizler ve glutatyon tedavisidir.

hemenara_icon