cenk-kilic

Kıkırdak Zedelenmesi ve Sıvı Kaybı

Kıkırdak zedelenmesi; genellikle aşırı asitli bir diyet, aşırı kilolu olma, anatomik yapıyı bozabilecek vücut duruş ve hareket anormallikleri nedeniyle oluşabilir. Sadece belirti veren kişiler hekime başvurduğu için mutlaka bir şikâyeti olmasa bile kişilerin hekime muayene olması ve sağlığını korumaya çalışması esastır. Genellikle 1 cm’den büyük olan kıkırdak zedelenmeleri belirti vermekte ve kireçlenmeye sebep olabilmektedir.

Dizde sıvı kaybı; articulatio genu içerisinde bulunan hyalunorik asit içeren, kaygan ve renksiz sinovya sıvısının azalmasıdır. Dizde sıvı kaybına en sık sebep olan sorun; kireçlenme ve yaşlanmadır. Dizde sıvı kaybı; hayat kalitenizi azaltır. Dizdeki ağrı ve şişlik ilk belirtileridir. Tedavi edilmezse ilerler ve articulatio genu’da hareket güçlüğü ve kısıtlılığı ortaya çıkabilir.

En çok kullandığımız yöntemler; manuel terapi, proloterapi, PRP tedavisi, meridyen terapi, TENS gibi düşük şiddetli elektrik akımları, vakum ve kupa tedavisi, ayak refleksoloji, masaj, egzersizlerdir.

hemenara_icon