cenk-kilic

Uyku Problemi

Uyku problemi, yetişkinlerin %35’ini etkileyebilen bir uyku bozukluğudur. Uyuma, gece boyunca uykuda kalma ve sabaha kadar istediğiniz kadar uyuma sorunları ile işaretlenir. 

Uykusuzluğun çok sayıda potansiyel nedeni vardır ve çoğu durumda birden fazla faktör söz konusu olabilir. Yetersiz uyku aynı zamanda diğer sağlık durumlarını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir ve uykusuzluk için karmaşık bir sebep-sonuç zinciri oluşturabilir. Bütünsel bir düzeyde, uykusuzluğun uykuya dalmayı veya uykuda kalmayı bozan bir aşırı uyarılma durumundan kaynaklandığına inanılmaktadır. Aşırı uyarılma hem zihinsel hem de fiziksel olabilir ve çeşitli koşullar ve sağlık sorunları tarafından tetiklenebilir.

Stres, vücutta kaliteli uykuyu azaltan derin bir reaksiyona sebep olabilir. Vücudun strese verdiği fiziksel tepki aşırı uyarılmaya katkıda bulunur ve zihinsel stres de aynı etkiyi ortaya çıkarabilir. Uyuyamama bir stres kaynağıdır ve stres ve uykusuzluk döngüsüne sebep olabilir. Bazı bireylerin stres kaynaklı uyku problemlerine karşı daha savunmasız olduğuna inanılmaktadır. Uyku; fiziksel ve zihinsel sağlığı da etkileyebilir.

Çeşitli yaşam tarzı seçimleri uyku sorunlarına neden olabilir:

  • Geç saatlere kadar çalışarak, video oyunları gibi elektronik cihazları kullanarak beyni akşam geç saatlere kadar uyarılmış halde tutmak.
  • Öğleden sonra geç saatlerde şekerleme yapmak uyku zamanlamasını bozabilir ve geceleri uykuya dalmayı zorlaştırabilir.
  • Kaybedilen uykuyu telafi etmek için daha sonra uyumak, vücudunuzun iç saatini karıştırabilir ve sağlıklı bir uyku programı oluşturmanızı zorlaştırabilir.
  • Yatağınızı uyku dışındaki aktiviteler için kullanmak, yatağınızla uyanıklık arasında zihinsel çağrışımlar yaratabilir.

Diyetinizle ilgili seçimler de uyku problemlerinde rol oynayabilir.

Kafein, vücudumuzda saatlerce kalabilen, uykuya dalmayı zorlaştıran ve öğleden sonra ve akşam kullanıldığında uykusuzluğa potansiyel olarak katkıda bulunan bir uyarıcıdır. Nikotin, uykuyu olumsuz etkileyebilen bir başka uyarıcıdır.

Sizi uykulu hissettiren bir yatıştırıcı olan alkol , aslında uyku döngünüzü bozarak ve parçalanmış, dinlendirici olmayan uykuya neden olarak uykunuzu daha da kötüleştirebilir.

 

Ağır yemekler ve baharatlı yiyecekler yemek, sindirim sürecinizi zorlaştırabilir ve akşam geç saatlerde tüketildiğinde uyku sorunlarına neden olabilir.

Anksiyetedepresyon ve bipolar bozukluk gibi akıl sağlığı durumları sıklıkla ciddi uyku sorunlarına yol açar. Uykusuzluk çeken kişilerin %40'ının uykusuzluk çektiği tahmin edilmektedir. Ayrıca araştırmalar, uykusuzluğun ruh hali ve kaygı bozukluklarını şiddetlendirebileceğini, semptomları daha kötü hale getirebileceğini ve hatta depresyonu olan kişilerde intihar riskini artırabileceğini gösteriyor. En çok kullandığımız yöntemler; manuel terapi, meridyen terapi, TENS gibi düşük şiddetli elektrik akımları, vakum ve kupa tedavisi, ayak refleksoloji, masaj, egzersizlerdir.

hemenara_icon